Japonské sopky a supervulkány

Japonsko je země, která bývá pravidelně vystavována celé řadě přírodních katastrof. Jsou zde častá zemětřesení nebo s tím související vlny tsunami. O něco méně známé jsou pak sopky v Japonsku, které ale také pravidelně ohrožují životy místních obyvatel.

Asi nejznámější japonská sopka je sopka Fudži. Tato hora je jedním z typických symbolů Japonska a můžete ji najít na mnoha vyobrazeních japonské krajiny nebo na různých záběrech z této země. Hora Fudži má tvar klasického sopečného kuželu, jehož vrcholek bývá většinou pokrytý ledem a sněhem. Je to stále aktivní sopka, u které je možné stále pozorovat příznaky sopečné aktivity.

Sopka Fudži ale není jediná známá japonská sopka. Ta území japonských ostrovů najdeme sopek mnohem více. Další velmi známá sopka je Aso. Ta se řadí mezi tzv. supervulkány. Kráter sopky (přesněji tedy její kaldera), má průměr 25 kilometrů, a je to pozůstatek po gigantické erupci, které proběhly celkem 4x před 300 000 – 90 000 roky. Podle současných výzkumů pokryl popel z erupce této sopky většinu ostrova Kjúšú velmi silnou vrstvou. Tato sopka (spíše tedy její pozůstatky) jsou dodnes vulkanicky aktivní, byť se u nich žádná velká erupce neočekává.

Supervulkány jsou obecně sopky, které dokáží během své erupce uvolnit více než 1000 km3 materiálu. Další podobně velkou sopkou je třeba americký Yellowstone nebo sopka Taupo na Novém Zélandu. Pravděpodobnost výbuchu supervulkánu na planetě Zemi je přibližně 1x za 10 000 roků. Má se za to, že jeden takový supervulkán mohl mít „nadvědomí“ i dinosaury nebo třeba neandrtálce. Poslední známý supervulkán explodoval před 26 500 roky. To znamená, že je velmi pravděpodobné že v blízké době dojde k erupci dalšího supervulkánu. „V blízké době“ ale může znamenat cokoliv od několika málo roků až po několik tisíc let.Zde je místo pro Vaše názory a komentáře...

You must be logged in to post a comment.