Jedny webové stránky i pro mobily a tablety

Mít dobré webové stránky, jak je všichni známe, totiž již nestačí. Stejně jako se vyvíjí trh s počítači, notebooku, tablety a chytrými telefony, vyvíjí se i webové stránky. Obzvláště ty firemní, musejí držet krok s dobou, pokud chtějí být svým zákazníkům blíž. Běžným stránkám totiž zvoní umíráček.

Dnes je prakticky nemyslitelné, aby webové stránky nesplňovaly standardy pro nejběžnější prohlížeče a zobrazovaly se rozdílným uživatelům nekorektně. I přes zjevný dynamický vývoj technologií se ale zapomíná na uživatele používající přenosná zařízení. A nejsou to jen notebooky a netbooky, ale především tablety a chytré mobilní telefony, smartphony. Nárůst uživatelů těchto zařízení v poslední době raketově roste a spolu s tímto přímo úměrně roste i přístup těchto lidí na internet přes tato zařízení. A zde je právě kámen úrazu.

Internetové stránky a e-shopy nejsou připravené na přístup z těchto zařízení. Jsou sice na optimální technologické úrovni pro stolní počítače a notebooky, ale lidé s tablety a smart-phony musí do omrzení zvětšovat vaše stránky a spolu s ovládáním prsty na dotykové obrazovce nepříjemně narůstá množství překliknutí. To vše snižuje chuť návštěvníků vašich stránek nakupovat a vyhledávat informace. S nákupem buď vyčkají na okamžik, kdy budou u svého stolního počítače, anebo odejdou na stránky konkurence. Což je bezpochyby škoda.

Vývoj technologií jde ruku v ruce s vývojem webových prostředí a tak lze mít nyní webové stránky optimalizované nejen pro stolní počítače a notebooky, ale i pro tablety a chytré telefony, s ohledem na dotykové ovládání prsty. Řešení se jmenuje Responsive web design. Tedy stránky využívající citlivý design. Princip a kouzlo těchto responsive stránek spočívá v tom, že se design webu dynamicky mění podle velikosti prohlížeče. Přizpůsobí se danému rozlišení a ovládací prvky již nejsou miniaturní, ale přesunou se do výsuvných menu, nebo tlačítek která lze pohodlně ovládat prsty. Stejně tak není nutné rolovat do boku přes tři obrazovky, abychom viděli celý obsah. Veškeré prvky, včetně obrázků, nákupního košíku a textů, se přizpůsobí velikosti displeje smartphonu, tabletu, nebo vašeho notebooku.

Pro více informací, ukázky responsive designu a reference projektů, navštivte internetové stránky bluesystem.cz, anebo přímo stránky věnované responsive web designu na adrese responsive-webdesign-bs.czZde je místo pro Vaše názory a komentáře...

You must be logged in to post a comment.